NEOFOBIA - KIEDY DZIECKO NIE CHCE JEŚĆ 2017-07-20

Dzieci pomiędzy 2. a 5. rokiem życia często nie chcą próbować nowych pokarmów i nieznanych smaków. Nazywa się to neofobią. Dzieci najczęściej odmawiają jedzenia warzyw, mięsa i owoców.Pamiętaj jednak, że odmowa jedzenia nie jest trwała. Częste ekspozycje (nawet 10 – 15 razy) powodują stopniową akceptację nowego pokarmu.

Jakie produkty warto ze sobą łączyć a jakich połączeń produktów powinniśmy unikać? 2016-02-08

Komponując codzienne posiłki z ulubionych produktów spożywczych zwykle nie zastanawiamy się nad ich wpływem na nasz organizm czy organizm dziecka. Prawidłowe zestawienie ze sobą poszczególnych produktów może spotęgować pozytywne efekty dla zdrowia, natomiast niewłaściwe dobranie produktów, może powodować, że posiłek stanie się mniej wartościowy, a cenne składniki odżywcze nie zostaną odpowiednio przyswojone przez organizm.

Orkisz, życiodajne zboże 2015-09-24

Orkisz  to nazwa właściwa dla podgatunku pszenicy zwyczajnej (Triticum aestivum). Pszenica ta ma luźny kłos i łamliwą osadkę. Orkiszem również nazywa się jęczmień dwurzędowy (Hordeum distichon). Występuje w formie nagiej, czyli takiej gdzie plewki są nie zrośnięte z ziarnem. Jest to stary gatunek zboża. 

Zabawy w żłobku 2015-07-14

Następstwem umiejętności myślenia twórczego jest aktywność muzyczna, wokalna, plastyczna, ruchowa, werbalna, czyli twórcza postawa dziecka wobec wszelkiego rodzaju działalności. Czynnikiem stymulującym rozwój dyspozycji twórczych dziecka jest zabawa, dlatego ważne jest jej wykorzystanie do rozwijania myślenia twórczego przy zastosowaniu różnorodnych metod i technik. Dziecko niespełna roczne potrzebuje takiego środowiska wychowawczego, w którym będzie potrafiło wykorzystać swoje zdolności i nauczy się nowych umiejętności.

Jak wybierać produkty żywnościowe dla małych dzieci? 2015-06-02

Dzieci , ze względu na intensywny rozwój i specjalne potrzeby żywieniowe powinny spożywać żywność najwyższej jakości. Zwracaj szczególną uwagę na to, co znajduje się w produktach spożywczych kupowanych dla małego dziecka. Pomocne będzie czytanie etykiet. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 od 13 grudnia 2016 wszystkie produkty będą musiały być opatrzone etykietką z informacjami żywieniowymi takimi jak: skład, wartość odżywcza, a także obecność potencjalnych alergenów.

Jak przygotować swoje dziecko do żłobka? 2015-05-27

Niezależnie od tego, jak dobra będzie opieka w żłobku, pierwsze dni niestety nie będą dla malucha łatwe. Pójście do żłobka to ogromna zmiana w życiu dziecka i rodzica. Dostosowanie się do niej może mu zająć kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Od teraz będą się nim zajmować w ciągu dnia nowe osoby, których jeszcze nie zna, które są mu obce. No i świat przestanie się kręcić tylko wokół niego – w żłobku jest przecież wiele dzieci. Musisz sobie uświadomić, że Twój maluch nie będzie jedynym podopiecznym.